- Planszówki

Gry planszowe a korzyści płynące z rozgrywki

Dlaczego w gry planszowe gra coraz więcej osób, szczególnie tych, które nigdy wcześniej nie miały z nimi do czynienia? Wpływa na to przede wszystkim aktualnie duża popularność gier planszowych. Ten trend widoczny jest nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. Grają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Rynek staje się coraz bardziej zróżnicowany (w sklepach znajdziesz proste planszówki, jak i te przeznaczone dla profesjonalnych graczy). Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie wynikają z grania w gry planszowe?

Ogromna frajda i wiele możliwości

Gry planszowe są popularne dlatego, że w prosty sposób potrafią wielu z nas zapewnić atrakcyjną rozrywkę. Ta zazwyczaj łączy się z przebywaniem z innymi ludźmi, co prowadzi do poznawania nowych osób czy pogłębiania więzi. W planszówki możemy grać nie tylko w domu, ale i w wielu lokalnych kawiarniach, barach czy restauracjach. Wiele z nich posiada w swojej ofercie kilka podstawowych tytułów, choć są i takie, które całą swoją działalność opierają właśnie wokół gier planszowych. Organizowane są tam małe turnieje i zabawy dla bywalców lokalu, co prowadzi do szybkiego rozwoju takich mikrospołeczności. Przy tym warto zaznaczyć, że planszówki są też stworzone i dla tych, którzy preferują samotną rozgrywkę. Są to zazwyczaj gry logiczne lub tytuły fabularne, w których najważniejszy jest scenariusz (na przykład: rozwiązanie zagadki kryminalnej czy odnalezienie – jako detektyw – osoby zaginionej). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że fabularne gry nadają się zazwyczaj na jedno posiedzenie. Po rozwiązaniu finałowej zagadki znamy już całą historię, więc i przyjemność z kolejnego grania jest o wiele niższa.

Chwila relaksu

Gry planszowe kojarzą się nam z zaciętą rywalizacją lub trybem kooperacji. Niemniej jednak oferują o wiele więcej. Pozwalają na oczyszczenie myśli, rozładowanie stresu nagromadzonego w ciągu dnia, oddech od rzeczywistości i ukojenie nerwów. Dobrze mieć przy sobie parę różnych tytułów, które ułatwią nam wybór dopasowany do naszego aktualnego nastroju. Gry planszowe to także świetny pomysł na mały prezent – czy to świąteczny, czy to urodzinowy.